Nasuh Mahruki

Uluslararası Dağcı, AKUT Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanı

Başarılı bir dağcı olarak hedef koyma, self- motivasyon, takım çalışması, zaman yönetimi, zorluklarla başa çıkma, disiplin, kendine güven, vazgeçmeme gibi iş dünyasının da olmazsa olmazı olan konularda deneyimlerini paylaşarak katılımcılara yeni ufuklar açıyor.

Nasuh Mahruki

Uluslararası Dağcı, AKUT Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanı

Başarılı bir dağcı olarak hedef koyma, self- motivasyon, takım çalışması, zaman yönetimi, zorluklarla başa çıkma, disiplin, kendine güven, vazgeçmeme gibi iş dünyasının da olmazsa olmazı olan konularda deneyimlerini paylaşarak katılımcılara yeni ufuklar açıyor.

İlgi Alanları
Sunum Dilleri
Türkçe
Konuşmacıyı Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Biyografi

Ali Nasuh Mahruki, 21 Mayıs 1968’de İstanbul’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden, 2004 yılında Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun oldu. Milli Sporcu, profesyonel dağcı, yazar ve fotoğrafçı olan Mahruki dağcılık, mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış, motor sporları, yelken ve bisiklet sporları yapmaktadır.

Sovyet Asya’nın 7000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından, hala Türkiye’de tekrarı yapılmayan KAR LEOPARI unvanı verilen Mahruki, Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk müslüman dağcı ve YEDİ ZİRVELER projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı oldu. 8000 metreden yüksek Cho Oyu – (Türkiye’nin en yüksek solo tırmanışı), Lhotse ve K2 – (Türkiye’nin en yüksek oksijen desteksiz tırmanışı) dağlarına oksijen desteksiz olarak tırmandı. 15 yıl aradan sonra Everest Dağı’na bir kez daha tırmandı. Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Sıkkım, Tibet, Bhutan, Moğolistan ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde motosiklet yolculukları yaptı.

Liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenlemektedir ve bir üniversitede “Takım Çalışması ve Liderlik” dersi vermiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır ve çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırlamıştır.

Kurtarma çalışmalarındaki öncü sosyal girişimciliği nedeniyle Amerika’dan ASHOKA Vakfı’na Fellow olarak seçilmiştir – (2004). Filipinler’den ULUSLARARASI GUSİ BARIŞ ÖDÜLÜ’ne – (2009), Bilkent Üniversitesi’nden Sosyal Bilimler alanında FAHRİ DOKTORA’ya – (2012) layık görülmüştür. Moğolistan Kültür, Spor, Turizm Bakanlığı tarafından JUUKH BICHIG Takdirmanesi’yle ödüllendirilmiştir.

AKUT – Arama Kurtarma Derneği Kurucu Üyesidir ve 18 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır, AKUT Derneği Onursal Başkanıdır. AKUT Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanıdır, AKUT Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanıdır. UGSAD – Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, SAD – Sualtı Araştırmaları Derneği, Gezginler Kulübü Derneği üyesidir. Ortak İdealler Derneği’nin ve Türkiye’de kurulan ASHOKA Vakfı’nın Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir.

Konuşma Konuları

 • Kendi Everest’inize Tırmanın – Sürdürülebilir Kişisel Gelişimin Doğası
 • Zor Şartlarda Hayatta Kalmak – Hayatta Kalmanın Ötesinde Gelişmeyi Sürdürmek
 • Krizlerin İçindeki Fırsatlar – Krizleri Avantaja Çevirmek, Büyük Krizlerden Devrim Yaratmak
 • Hayat En Büyük Macera – Hayat Macerasını, Varoluşu ve Doğayı, Yaşamı ve Kendimizi Keşfetmek ve Derinlemesine Kavramak İçin Deneyimlemek

 Yayınlanmış Eserleri

 • Kendi Everestinize Tırmanın (2010)
 • Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir (2007)
 • Yeryüzü Güncesi (2002)
 • Asya Yolları Himalayalar ve Ötesi (1997)
 • Bir Hayalin Peşinde (1996)
 • Everest’te İlk Türk (1995)
 • Bir Dağcının Güncesi (1995)

Bizimle İletişime Geçin

Danışmanlarımız, aradığınız mükemmel konuşmacıyı bulmak ve vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmek için gereken uzmanlığa ve bilgiye sahiptir.