Soli Özel

Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Ulusal ve uluslararası siyasi gelişmeleri, sosyal tablo ve iş dünyası konularındaki önemli görüşlerini katılımcılarla paylaşmaktadır. Geniş kapsamlı vizyonu, tespitlerindeki zekası ve sağlam politika bilgisiyle, Soli Özel’in sunumları dünya çapında iş liderleri için çok değerlidir.

Soli Özel

Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Ulusal ve uluslararası siyasi gelişmeleri, sosyal tablo ve iş dünyası konularındaki önemli görüşlerini katılımcılarla paylaşmaktadır. Geniş kapsamlı vizyonu, tespitlerindeki zekası ve sağlam politika bilgisiyle, Soli Özel’in sunumları dünya çapında iş liderleri için çok değerlidir.

İlgi Alanları
Sunum Dilleri
Türkçe, İngilizce, Fransızca
Konuşmacıyı Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Biyografi

Bilgi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi dalında dersler verdi. Berlin’deki Robert Bosch Academy Richard von Wiezacker Forum, Yale Law School Schell Center’da ve Yale Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde misafir akademi üyeliği yaptı. Halen Kadir Has Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi dalında dersler veriyor.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığı Dış Politika Danışmanlığı yapan Soli Özel, aynı kuruluş tarafından yayınlanan “Private View” dergisinin ve Carnegie Endowment tarafından ABD’de yayınlanan “Foreign Policy” dergisinin uluslararası yayın kurulu üyeliği ve Türkiye baskısı editörlüklerini yürüttü. Ayrıca Institut Montaigne’de Kıdemli Üye (Senior Fellow) olan Soli Özel, kurumun üç aylık dergisinin de yayın kurulu üyesidir.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (European Council on Foreign Relations, ECFR) üyesi ve International Alert uluslararası yardım kuruluşunun mütevelli heyeti üyesidir. İtalyan Espresso dergisinde düzenli olarak yazmaktadır. 2013 yılında Harvard Üniversitesi Kennedy School’da misafir uzman olarak yer almıştır.

2020 yılında Bişkek’te Orta Asya Amerikan Üniversitesi’nde (American University in Central Asia) ve Fransa’daki Sciences-Po’nun Menton yerleşkesinde vermeye başladığı online derslere devam etmektedir. Ayrıca 2021 sonbaharında, Viyana’daki IWM (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) de Europe’s Futures programında fellowship’i olan Soli Özel aynı kurumda “A History of Turkish Future” başlıklı bir rapor da yazacaktır.

Sabah gazetesinde, Gazete Pazar’da, Habertürk’te, Nokta ve Görüş dergilerinde güncel iç ve dış politika yazıları yazmıştır. Soli Özel halen bağımsız internet gazetesi T24’te politika yazılarına devam etmektedir.

Birçok uluslararası konferansa tebliği kabul edilen ve konuşmacı olarak katılan, Türkiye’de ve yurt dışında sayısız araştırma-inceleme yazıları ve makaleleri yayınlanan Soli Özel, yeni dönem Türkiye’nin en önemli uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi uzmanlarının önde gelenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Konuşma Konuları

  • Uluslararası İlişkilerde Yeni Paradigmalar
  • Dünyanın Yeni Dengeleri ve Türkiye
  • Ortadoğu-Avrasya Ekseninde Yeni Rekabet Alanları
  • Dünyada Yeni Ekonomi-Politik: Çin’in Yükselişi, Çevre Baskısı, Yeşil Ekonominin Doğuşu ve Yeni Dünya İşbölümü

Konuşmacı Videoları

Bizimle İletişime Geçin

Danışmanlarımız, aradığınız mükemmel konuşmacıyı bulmak ve vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmek için gereken uzmanlığa ve bilgiye sahiptir.